Spännande framtid för Tyringe Hockeys juniorer

Arbetet inför säsongen 2026/27 är redan i full gång, och det råder en positiv känsla kring Tyringe Hockeys juniorverksamhet. Försäsongen hittills har präglats av hårt arbete och en stark gemenskap.

Juniorerna har under våren och försommaren samlats för gemensamma fyspass där både den individuella utvecklingen och lagkänslan står i fokus.

– Närvaron har varit bra, och det är alltid positivt för gruppen. Det känns som killarna är laddade inför kommande säsong, säger tränare Calle Persson.

Som en del av fysträningen har spelarna även tränat på is på Tyrs Hov. De extra timmarna på isen ger värdefull kontinuitet i utvecklingen och gör att lagen kan bygga vidare på det arbete och den grund som lades under förra säsongen menar Calle.

– Att ha pass på is så här är en fantastisk möjlighet vi har som gör att vi kan hålla hålla igång skridskoåkningen samt att det är en extra krydda i off ice-träningen.

Calle och ledarstaben ser många positiva signaler inför den kommande säsongen. Träningsnärvaron är hög och flera spelare har tagit tydliga kliv framåt under försäsongen.

– Vi har precis gjort sista testerna innan sommaruppehållet, och jämfört med första testerna så ser vi förbättringar på i princip alla!

R6M26420 (kopia)
Calle Persson kan nöjt se hur gruppen utvecklas!

En särskilt glädjande faktor är att många spelare har valt att fortsätta sin satsning inom Tyringe Hockeys hockeygymnasium. Något som skapar kontinuitet i verksamheten och visar att klubben erbjuder en attraktiv miljö för spelare som vill kombinera studier med en långsiktig hockeyutveckling.

– Vi jobbar långsiktigt och försöker hela tiden addera till mervärden i verksamheten som jag tror börjar ge lite resultat och bygger ett förtroende internt.

Kommande säsong väntar dessutom spel i U18 Division 1 efter vårens avancemang, en utmaning som hela verksamheten ser fram emot. Att få mäta sig med starkare motstånd kommer att ge värdefulla erfarenheter och bidra till spelarnas fortsatta utveckling, anser coach Persson.

– Det blir en spännande och inspirerande utmaning där målet är att vi först och främst etablera oss, med tanken på att majoriteten av truppen är förstaårs U18-spelare.

Med engagerade ledare, ambitiösa spelare och en stark gemenskap fortsätter klubben att bygga för framtiden. Det arbete som görs idag lägger grunden för morgondagens framgångar, och mycket talar för att klubbens juniorverksamhet går en spännande säsong till mötes.

Foto: https://mgpro.dk/