Inför KHK hemma

Ikväll är det dags för A-lagets första hemmamatch när KHK gästar för träningsspel!

Onsdag 19.00 släpps pucken då det äntligen ska spelas seniorhockey på Tyrs Hov igen. KHK är en seriekonkurrent i Hockeyettan som tippas i toppen av tabellen i vinter.

Biljetter till matchen och 50/50-lotter köper du enkelt via Clubmate. Det går även att betala i entrén.

Matchen sänds på Svenskhockey.tv som pay per view. 

Vi fortsätter att spela på 12 forwards och 6 backar på försäsongen och således vilar Anton McDonald, Max Kroon och Viggo Söderberg. Adam vaktar målet.

Assisterande Peltonen Karlsson ser fram emot att få spela hockey på Hovet igen:

– Äntligen dags för hemmamatch. Det ska bli riktigt kul att spela inför våra supportrar på Tyrs Hov igen! 

– Vi har tränat på bra efter matchen mot Mörrum. En match som vi var nöjda med utifrån det vi hunnit träna på. Efter den matchen har vi jobbat vidare med försvarspelet. Det har sett bra ut på träningarna så ska bli riktigt spännande att se hur det ser ut mot ett Karlskrona som gått starkt såhär långt på försäsongen.

Boka ditt säsongskort där samtliga hemmamatcher, även försäsongen, ingår till ett förmånligt pris!