Tillsammans från knatte till junior

Tyringe Hockey använder ordet tillsammans för att visa och signalera att vår förening är något vi skapar och gör gemensamt – allt från supportrar och medlemmar, till partners och aktiva. Utan samarbete och sammanhållning, ingen förening och inget Tyringe Hockey.

Ett talande och fint exempel på just detta är ett gäng grabbar som hängt ihop och spelat tillsammans i klubben från hockeyskolan, genom U-lagen, och som nu blir juniorer.

Viktor Elander, Filip Rosqvist, Hugo Kroon, Hannes Eryd, Malte Lindgren, Isac Heingrad, Anton MacDonald och Erik Fridvall har alla gjort resan genom föreningens alla lag tillsammans. I dagarna firade de sin sista avslutning innan de tar steget upp till J-lagen. Och eftersom pandemin inte helt släppt sina klor fick de fira på ett corona-säkert sätt – paintball. #tillsammans

Sand och Vattenbläst AB Snad & Vattenbläst AB
SwedSafe
Dela med andra